2015 - Dolnośląska Nagroda Kulturalna “SILESIA”

Archiwum » 2015 - Dolnośląska Nagroda Kulturalna “SILESIA”

Z przyjemnością informujemy, że Sejmik Województwa Dolnośląskiego (Marszałek Województwa) na posiedzeniu w dniu 17 września 2015 r. przyznał naszemu Klubowi Nagrodę Kulturalną "SILESIA" Sejmiku Województwa Dolnośląskiego za rok 2015. Nagroda przyznawana jest twórcom oraz instytucjom kultury za działalność artystyczną lub kulturalną o szczególnym znaczeniu dla regionu. Nagrodę powołano do życia w 2006 roku, a przyznano po raz pierwszy dwa lata później. Pierwszymi laureatami byli: Andrzej Saj (krytyk sztuki, redaktor naczelny pisma artystycznego "Format") oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Później laureatami zostali między innymi ks. Antoni Kiełbasa, Tadeusz Różewicz, Olga Tokarczuk, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Opera Wrocławska. Teraz na liście laureatów znalazł się nasz Klub.

Nagroda Silesia Dyplom KIK
Nagroda "Silesia" - Dyplom KIK

Wręczenie nagrody odbyło się na XIII Uroczystej Sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w dniu 16 października 2015 r. w Studio im. Zbyszka Cybulskiego w Centrum Technologii Audiowizualnej obok Hali Stulecia. Nasz Klub był reprezentowany przez: członka honorowego Klubu Ewę Unger, przewodniczącego zarządu Wojciecha Sicińskiego, skarbnika Marię Łukowską-Glińską, sekretarza Daniela Nowakowskiego. Nagrodę wręczał Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Barbara Zdrojewska. Odebrali ją Ewa Unger i Wojciech Siciński. Dziękując za nagrodę pani Unger opowiadała o działalności Klubu, która przyczyniła się m.in. do zintegrowania zróżnicowanego społeczeństwa naszego miasta. Mówiła też o tym, że Klub angażował się w działalność na rzecz porozumienia pomiędzy narodami polskim i niemieckim, co zaowocowało utworzeniem Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, której Klub był fundatorem.

Nagroda Silesia Dyplom KIK
p. Ewa Unger opowiada o Klubie (Fot. Kancelaria Sejmiku Województwa Dolnośląskiego)
Nagroda Silesia Dyplom KIK
Przedstawiciele Klubu po odebraniu Nagrody (Fot. Kancelaria Sejmiku Województwa Dolnośląskiego)
Nagroda Silesia Dyplom KIK
Maria Łukowska-Glińska, Daniel Nowakowski, Ewa Unger (Fot. KIK)

Drugim laureatem Nagrody „SILESIA” był Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” ze Świdnicy. W czasie Uroczystej Sesji odbyło się również nadanie: tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska Civi Honarario wybitnemu reżyserowi Sylwestrowi Chęcińskiemu. Marszałek Województwa Cezary Przybylski wręczył też statuetki „WENA” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury: Zbigniewowi Szymczykowi i Beacie Lejman, nagrodę za szczególne osiągnięcia dla regionu Międzyzakładowemu Klubowi Honorowych Dawców Krwi PCK przy PKP Wrocław Główny oraz żużlowcowi Maciejowi Janowskiemu. Nagrodę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury otrzymał też Krzysztof Witkowski. Po zakończeniu Sesji Sejmiku zaproszono jej uczestników na zwiedzanie Pawilonu Czterech Kopuł, połączone z poczęstunkiem.