Zmarła Krystyna Bilińska − czerwiec 2020 r.

Aktualności » Zmarła Krystyna Bilińska − czerwiec 2020 r.

Śp. Krystyna Bilińska (1925−2020) po wojnie przyjechała z Rodziną na Ziemie Zachodnie i zamieszkała we Wrocławiu na początku lat 50-tych. Była znanym i cenionym − Najstarszym Przewodnikiem PTTK we Wrocławiu (nr legitymacji 1/54). Członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu była od 1980 r. Często brała udział w różnych spotkaniach Klubowych. Była jedną ze stałych uczestników corocznych, spacerów klubowych po Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym (V−IX w latach 2016−2020). W 1991 r. Klub podpisał umowę ze Związkiem Zawodowym Pracowników Oświaty Rejonu Solecznickiego na Litwie. W ramach współpracy gościliśmy m.in. dwa dziecięce zespoły z Polskich Szkół na Litwie. Z ich przyjazdami wiążą się dwa wspomnienia związane z osobą śp. pani Krystyny:

 w 1992 r. przyjechał Zespół z Polskiej Szkoły Muzycznej w Ejszyszkach. Zwiedzając m.in. wrocławski Rynek spotkaliśmy p. Krystynę Bilińską oprowadzającą niemieckich turystów. P. Krystyna zaproponowała by dzieci dały na rynku krótki koncert dla aktualnie spotkanych wrocławian i turystów. Kierowniczka zespołu Zofia Więckiewicz oraz dzieci przyjęli jej propozycję. Odbył się krótki występ Zespołu (tańce, śpiewy), po którym zgodnie z sugestią p. Krystyny jeden ze starszych chłopaków przeszedł się wśród widzów z kapeluszem, ludzie chętnie wrzucali wolne datki dla polskich dzieci z Litwy.

 w 1993 r. gościliśmy dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Gromada” z Polskiej Szkoły Średniej w Jaszunach. P. Krystyna zaproponowała poprowadzenie autokarowej wycieczki do Trzebnicy i oprowadzenie ich po tamtejszych zabytkach. Wycieczka nie była wcześniej planowana, był to prezent p. Krystyny dla polskich dzieci z Jaszun. Wszyscy z kierowniczką zespołu p. Janiną Kuryło wrócili zachwyceni. Oba te zdarzenia świadczą o jej wielkiej sympatii do ludzi, szczególnie pochodzących z dawnych terenów Rzeczypospolitej. Również wszyscy uczestnicy tradycyjnych od lat klubowych spacerów po Ogrodzie Botanicznym mile wspominają śp. p. Krystynę Bilińską.

 

Dziękujemy, że byłaś z nami

Członkowie i Zarząd

Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu