Bp Adam Dyczkowski 1932-2021

Wydarzenia » Bp Adam Dyczkowski 1932-2021

Wieloletni biskup pomocniczy diecezji wrocławskiej (1978-1992) szczególnie mocno zaangażowany w pracę z młodzieżą akademicką, nazywany przez przyjaciół i studentów „Harnasiem”, bardzo otwarty, bardzo ufny, niosący pomoc każdemu potrzebującemu bez względu na okoliczności. Uwielbiał górskie wędrówki, jazdę na nartach i studenckie wieczorne agapy przy gitarze. Jego ulubioną kolędą było „Oj Maluśki, Maluśki …” Biskup Adam Dyczkowski zmarł 10 stycznia w Zielonej Górze. Co robił we Wrocławiu? Jakim był człowiekiem? Jak wspominają go dawni współpracownicy i podopieczni?

Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Bolesława Kominka. Studiował filozofię przyrody na KUL-u. Do godności biskupiej został wyniesiony w roku 1978. Jako zawołanie swojej posługi biskupiej przyjął słowa Sursum corda i sądzę, że do końca życia został im wierny. Pracował u boku „Wujka”, Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego przy ul. Katedralnej 4.

Bp. Adam Dyczkowski należał do Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu od 1966 r. W latach 1967-1968 był Członkiem Zarządu oraz w latach 1970-1978 pełnił funkcję Asystenta Kościelnego Klubu. Swoją pasję pracy z młodzieżą realizował również tutaj. Prowadził z klubowiczami obozy piesze i żeglarskie. Razem z nim jeździliśmy jego „Syrenką” przygotowywać bazę na „niedzielę rodzin” czyli w okresie letnim co miesięczny wyjazd dorosłych z dziećmi w plener. W kamieniołomach pod Ślężą budowałem razem z nim ołtarz z kamieni, przy którym wysłuchaliśmy potem w małej grupie niedzielnej Mszy św.

Myślę, że trudno mu było rozstać się z Wrocławiem, kiedy został biskupem Legnickim (1992 r.), a później ordynariuszem diecezji Zielonogórsko–Gorzowskiej w roku 1993. Co roku zapraszał do siebie nieformalną radę profesorów z Wrocławia, w skład której wchodzili między innymi rektor Roman Duda (matematyk), Józef Łukaszewicz (matematyk), Tadeusz Krupiński (antropolog). Młodzież z pod czwórki odwiedzała go w Zielonej Górze, a on bywał z nieodłączną gitarą pod czwórką.

 

Marian Łukaszewicz

Przy opracowaniu korzystano z publikacji: Ośrodek Pamięć i Przyszłość Biskup Adam Dyczkowski (1932–2021) – wspomnienie, publikacja / 11-01-2021 r.